DünyaGündem

Türkiye’nin ilk cep uydusu sene sonu fırlatılacak

Türkiye ilk cep uydusunu (Grizu-263) sene sonunda fırlatmayı planlıyor

Geçtiğimiz aylarda tasarladıkları model uydu projesi ile Amerikan Uzay Kurumu’nun düzenlediği ve NASA’nın desteklediği yarışmada 3. defa üst üste finallere kalarak, ülkemizi Amerika Birleşik Devletleri’nde temsil etmeye hak kazanan Grizu-263, CanSat Competition 2019’da geçtiğimiz sene dünya ikincisi olmuştu.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) öğrencilerinin kurduğu Grizu-263 feza takımı, 5 cm çapındaki cep uyduyla dünyadaki görüntüleri otonom bir halde aktarmayı hedefliyor.

Prof. Dr. Bülent Ekmekçi’nin danışmanlığını yaptığı projenin hayata geçmesiyle beraber BEÜ’nün, uzayda bir cep uydusu olacak.


Sene sonu fırlatılacak

Grizu-263A’nın, 3 Mart 1992’de Zonguldak’ta meydana gelen grizu patlamasında yaşamını yitiren madencilerin isimleriyle yıl sonuna doğru feza yolculuğuna çıkması için hazırlık yapılıyor.

Grizu-263 Uzay Takımı Kaptanı Çağla Aytaç Dursun, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde yürüttükleri Türkiye’nin ilk cep uydu projesi hakkındaki çeşitli bilgiler verdi.

Mühendis Muzaffer Duysal ile Zonguldak’ta feza çalışmaları yapmak, üniversiteyi ve Türkiye’yi uluslararası arenada başarıyla temsil etmek amacıyla faaliyete başladıklarını anlatım eden Dursun, “American Astronautical Society tarafından, NASA, Lockheed Martin, Kratos Space, Praxis Inc, Siemens, U.S. Naval Research Laboratory tarafından desteklenen ‘CanSat Competition’ adlı model uydu yarışmasında 2018 ve 2019’da üst üste iki dünya ikinciliği elde ettik. Geçen sene TEKNOFEST Türksat Model Uydu Yarışması’nda ise şampiyonluğa ulaştık.” dedi.

38 kişiden oluşan takımlarını kurumsal bir yapı içine oturtup, elde ettikleri tecrübeyle Türkiye’nin ilk cep uydu projesini başlattıkları bilgisini veren Dursun, en küçük uydu standartlarından PocketQube (Cep Uydu) standardı üstünde 2 yıldır çalıştıklarını bildirdi.


Spacex ile anlaşıldı

Proje kapsamında, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’ne alçak dünya yörüngesinde (LEO) amatör frekansta çalışan uyduları dinleme yeteneği kazandıracak uydu yer istasyonu kuran takımlarının, Grizu-263A’nın uzaya gönderilmesi için İskoçya merkezli Alba Orbital firması aracılığıyla SpaceX ile anlaştığını özetleyen Dursun, şöyle konuştu:

“Cep uydumuz uzay emek harcamaları için oldukca mühim bir teknoloji yeniliği taşıyor. 250 gram ağırlığındaki uydu üstünde üretilen bütün alt sistemleri kontrol ederek eğer başarıya ulaşmış olunursa ileride yurt dışına katma kıymeti yüksek teknoloji ihraç etmeyi hedefliyoruz.

Grizu-263A; yerleşik bilgisayar (OBC), elektrik-güç (EPS), komünikasyon (COMM) ve edilgen manyetik stabilizasyon (PMAC) alt sistemleri olmak üzere 4 alt sistemden oluşuyor.

Takımımızın öncelikli hedefi, bu kadar küçük bir uyduyla feza ve dünya içinde sıhhatli komünikasyon sağlayarak tüm alt sistemlerin testini gerçekleştirmek, pasif manyetik alt sistemiyle uydunun uzayda sağlıklı bir şekilde yörüngede kalabilmesini sağlamak.”

Dursun, bu projede Hollanda/TU Delft’ten (Delft University of Technology) Araştırmacı Mehmet Şevket Uludağ’dan teknik danışmanlık aldıklarını anlatım ederek, PocketQube’ün standardının bu üniversite tarafından geliştirildiğini anlattı.

Ayrıca, İstanbul Teknik Üniversitesi Uzay Sistemleri Tasarım ve Test Laboratuvarı’ndan Prof. Dr. Alim Rüstem Arslan’ın, Boğaç Karabulut’un ve Amatör Uydu Teknolojileri Derneğinin (TAMSAT), takımın karşılaştığı her sorunda yardım elini uzattığını vurgulayan Dursun, “Uydunun üretim maliyetleri Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri birimi, fırlatma maliyetleri ise ana destekçi Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları TAŞ (ERDEMİR) tarafından karşılanıyor.

 Başta Rektörümüz Mustafa Çufalı olmak suretiyle ana destekçilerimize teşekkür ediyorum. Bizlere olan inançları ve destekleriyle Zonguldak’ta büyük çaplı projeler yapmayı başardık.” ifadelerini kullandı.

Falcon 9 roketi ile fırlatılacak

Dursun, uydularının SpaceX’in Falcon 9 roketiyle uzaya gönderilecek olmasından coşku duyduklarına işaret ederek, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç ile SpaceX’in ilk astronotlu feza görevi denemesini kovuşturmak için buluştuklarını anlatım etti.

Dursun, cep uydusunun sene sonuna doğru uzaya gönderilmesinin planlandığını belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı