Ekonomi

Yeni Normalde Kamu ve Özel Sektör toplantısı!

Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları kurulu üyesi Osman Coşkun yapılan online toplantıda konuştu.

Türkiye Bilişim Derneği (TBD), Yeni Normalde Kamu ve Özel Sektör Buluşması ismi altında bir faaliyet düzenlendi. Söz mevzusu etkinlikte; bilişim sektörü personellerinin sektörün rekabetçiliğinin arttırılmasına yönelik yeni normalde yapılması gereken fiil planları; mevcut durum analizi ve çözüm önerileri konuşuldu.

Videokonferans yoluyla düzenlenen etkinliğin moderatörlüğünü TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe yaparken, Ak Parti adına Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu Üyesi Osman Coşkun, CHP adına İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, İYİ Parti Stratejik İletişim Merkezi Başkanı Yiğit Karakış, EPDK Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Mehmet Yılmazer; özel sektör adına da TNB Teknolojileri Genel Müdürü Abdullah Raşit Gülhan, Logo Yazılım Türkiye Genel Müdürü Akın Sertcan, ICterra Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurucusu ve CEO’su Vedat Uslu, CLPA Türkiye Müdürü Tolga Bizel katıldı.
Rahmi Aktepe: “Bu devrin etkileri rahat rahat bitmeyecek”
Rahmi Aktepe, açılış konuşmasında bilişim sektörünün büyük problemleri bulunduğunu belirterek, ” Pandemi sürecinde de bu mevcut sorunlara yeni sorunlar eklendi. Pandemi sürecinde de ileri teknoloji ve dijital olanakların önemi tüm kesimler tarafınca anlaşıldığını düşünüyoruz. Bu dönemin etkileri rahat kolay bitmeyecek. Bu süreçten sonra aynı süreçlerin yaşanabileceği artık biliniyor. Bu dönemde sağlık alanında önemli başarılara imza atıldı. Her kademedeki tüm sağlıkçılarımıza müteşekkiriz. Sağlık alanında bilişim alt yapımız en büyük taşıyıcımız oldu. Veri analizleri, bilgi transferleri, deva araştırmaları, tarama sonuçlarının değerlendirilmesi ve bunun şeklinde birçok can alıcı noktada dijital olanaklar sayesinde yol alındı. Karantina koşulları başladığı günden bu yana evden çalışma, uzaktan eğitim, e-ticaret ve kontakt şeklinde etkinliklerin tümü minimum sorunla yürütülebiliyorsa bu bilişim sektörünün çalışanlarının ve firmaların yardımıyla olmuştur.” dedi.

Koronavirüsün en yoğun döneminde bilişimin ne kadar mühim bulunduğunun ortaya çıktığını belirten TNB Teknolojileri Genel Müdürü Abdullah Raşit Gülhan, “Aynı şekilde bilim ve teknolojini fazlaca önemli olduğunu gördük. Bilim ve teknolojiye önem vermeyen devlet, kuruluş ve kuruluşların kısa sürede geçmişte kalacağını göreceğiz. Bilişim sektörü denilen şey yakınsayan (farklı cihazlarda meydana getirilen işleri gittikçe gelişen teknoloji sayesinde tek bir cihazla yapabilmek) bir sektör. 5G, 4,5G Wi-Fi dediğimiz şeylerin hepsi bir telekomünikasyon alt yapısıdır.” ifadelerini kullandı.

Altyapıya ehil yatırımın yapılmadığının altını çizen Gülhan, “2010-2018 yılında yapılan yatırımlar TL bazında yükselse de dolar bazında 1 milyar 800 milyon dolardan 400 milyon dolara bir düşüş söz mevzusu. Telekomünikasyon ve bilişim, en az yatırımla en fazla katma kıymet yatırılan bir sektördür. Bir ülkeyi kalkınmasını elde eden araçlardan bir tanesidir. Eğer buna gerekli yatırım yapılmazsa ülkelerin kalkınmasında sıkıntı yaşarsınız.” şeklinde konuştu.

Akın Sertcan: “Sektörün başarıya yetişmesi için önemli değişimlere gereksinim var”
Logo Yazılım Türkiye Genel Müdürü Akın Sertcan da konuşmasında KOBİ’leri dijitalleşme sürecine değinerek, “Bilişim sektörü ve kamunun atacağı adımlar dijitalleşme yolunca büyük ehemmiyet taşıyor. Sektörün başarıya yetişmesi için mühim değişimlere gereksinim var. Dedi.

Vedat Uslu: “Evimizden çıkmadan ihracat yapabileceğimiz bir alternatifi göz ardı ediyoruz”
ICterra Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurucusu ve CEO’su Vedat Uslu da 200 benlik bir mühendis kadrosu olduğunu belirterek, “Türkiye’de büyük bir firma olmamıza rağmen küresel ölçekte bakıldığında biz minik bir firmayız. Bugün yazılım sektörü ABD’de İngiltere’de hatta Dünya’da telekomünikasyonu katbekat aşmış durumda. Dünya pazarında gelecek yıllarda yazılım sektörü 4 trilyon dolar hacme ulaşacağından bahsediliyor. Bizim bu pastadan hisse alabilmemiz mümkün. Bu sebeple 1 Milyon Yazılımcı Projesi bence geç kalınmış bir karar.” dedi.

Tolga Bizel: “Özel sektörde çalışan firmaların günün nihayetinde bir ciro hedefi oluyor”
CLPA Türkiye Müdürü Tolga Bizel ise “Kullanılan bütün aletlerin içerisindeki yazılımın güçlendiğini görmekteyiz. Cep telefonunun yeteneklerine yakın zamanda buzdolabı, çamaşır makinası veya evimizde kullandığımız ütü bile bir taraf olacak. Yani gömülü bilgisayar sistemleri büyük ehemmiyet kazanacak gibi gözüküyor. Diye konuştu.

Osman Coşkun: “Geleceğin meslekleri bilişim üstüne olduğu görülüyor”
Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu Üyesi Osman Coşkun, yaptığı konuşmasında, “Dünya’da bilişim sektörünün ne kadar ön planda bulunduğunu görülüyor. Geleceğin meslekleri bilişim üzerine olduğu görülüyor. Bu süreçte 1 Milyon Yazılımcı Projesin Türkiye için oldukça önemlidir. Bizim gençlerimizin gelecekte Batıda ’raptiye kuralı’ denilen yani “her şeyden bir şeyler bileceksin bir şeyden de her şeyi bileceksin” kuralına uyması gerekiyor. Bu sebeple oldukça okumaları gerekiyor.” dedi.

Onursal Adıgüzel: “Sektörde yapılan çalışmaların üniversite endüstri ve devletin kol kola girerek başarıya ulaşmış olabileceğini düşünüyorum”
İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel de konuşmasında pandemi sürecinde Avrupa ihracat pazarında beklenen daralmanın bilişim sektörünü ciddi anlamda etkilenin görüldüğünü kaydederek, “Buna karşı çözüm önerileri üretmemiz gerekiyor. Yatırım ve projeler de aynı halde etkilendi. Projelerin sekteye uğraması birçok bilişim firmasını mali sıkıntılarla baş başa bıraktı. Bu açıdan ele alındığında sektörde meydana getirilen çalışmaların üniversite sanayi ve devletin kol kola girerek başarıya ulaşmış olabileceğini düşünüyorum.” benzer biçimde konuştu.

Prof. Dr. Mevlüt Karakaya: “Bilişim sektörünün yine tanımlanması ve konumlandırılması gerekli”
Ankara Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, konuşmasında “Çok süratli toplumsal değişim ve dönüşümün içerisindeyiz. Bilişim sektörünün tekrar tanımlanması ve konumlandırılması gerekli. Bilişim sektörünün ekonomiye sağlamış olduğu katma kıymeti mantığıyla bakarsak asla doğru bir yere gidemeyiz. Çünkü bilişim sektörü temel ve stratejik bir sektördür. Bilişim sektörünün getirmiş olduğu yeniliği ve dönüşümü bir kenara bıraktığınızda sistemin bütünü nerede ise duracaktır.” ifadelerini kullandı.

Yiğit Karakış: “Bugün bilişim olmadan müessir tarım yapmak da olası değil”
İYİ Parti Stratejik İletişim Merkezi Başkanı Yiğit Karakış, bilişim sektörünün hala Türkiye’nin ihracatını geliştirecek bir sektör olarak görülmediğinin altını çizerek, “Öncelikle bu bakış açısının revize edilmesi gerekli. Bugün bilişim olmadan etkili tarım yapmak da mümkün değil. Ülke olarak kaynaklarımızı bilişim sektörüne odaklamamız gerekiyor.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı