Gündem

“Koronavirüsle mücadelede alınan tedbirler Osmanlı dönemindeki ile benzer”

‘Osmanlı’da Bulaşıcı Hastalıklara Karşı Kurumsallaşma’ konulu konferansta konuşan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nil Sarı, koronavirüsle mücadelede alınan tedbirlerin Osmanlı döneminde de benzer olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Sarı, Osmanlı Devleti’nin geniş bir coğrafyaya sahip olduğunu belirterek “İkinci Abdulhamid Han Ortadoğu, Afrika, Balkanlar ve Anadolu’nun çeşitli yerlerinde bulaşıcı hastalıklar için hastaneler yaptırdı” şeklinde konuştu.

Zeytinburnu Belediyesi tarafından bu yıl 21’ncisi düzenlenen Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali’nde konuşan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nil Sarı, “Osmanlı döneminde de cüzzam, veba, çiçek gibi bulaşıcı hastalıklar vardı ve bunların da etkenleri, bulaşma yolları, tedavisi bilinmiyordu. Bugünkü koronavirüs salgınında olduğu gibi tek yol korumaktı” dedi.  

100 yıl önce de hastalığın yayılmasını önlemek için şehir giriş-çıkışları yasaklanıyordu

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde gerçekleşen programda konuşan Sarı, geçmişte salgın hastalıklarla mücadele yönteminin günümüzdekiyle benzer olduğunu kaydederek

“Bugün yaşanan koronavirüs salgınına karşı etkili bir anti viral bir ilaç henüz yok. Osmanlı dönemindeki gibi korunma, tecrit, temizlik, mikroptan arındırma başlıca yöntemler olarak önemini koruyor. Bugünkü gibi o zaman da deniz ve tren yoluyla gelen yolcuların hastalığı yayması nedeniyle şehir giriş-çıkışları yasaklanıyordu. Deniz ve tren yoluyla şehir ve yurt dışından gelenler tahaffuzhaneler denen yerlerde karantinaya alınıyordu.” İfadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı