Dünya

İtalya Başbakanı sınırların açılmamasından şikayetçi

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte AB ülkelerinin İtalya’ya sınırlarını açmamasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi, “biraz gülümsemeyi ve neşeyi hak ediyoruz” dedi.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, başbakanlık sarayı Chigi’nin avlusunda, ülkesindeki korona virüs salgınına ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Salgına yönelik önlemleri ilk kez gevşetmelerinin üzerinden bir ay geçtiğini ifade eden Conte, “4 Mayıs’tan beri verilerin, ihtiyatla ama bir o kadar açıkça cesaret verici olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi yeniden başlayabiliriz. Bu kriz, yapısal sorunların üstesinden gelmek ve ülkeyi yeniden tasarlamak için bir fırsat olmalı.” diye konuştu.

En büyük önlem fiziki mesafe ve maske

İtalyanlar olarak haftalarca fedakarlıktan sonra biraz gülümsemeyi ve neşeyi hak ettiklerini dile getiren Conte, “Faaliyetleri yeniden başlatabilen ilk AB ülkelerinden biriysek bu hepimiz fedakarlık yapmayı kabul ettiğimiz içindir. Yine de dikkat etmemiz gerekiyor. En etkili önlem, fiziki mesafe ve maske. Virüsün kaybolduğunu söylemek, onu ciddi şekilde hafife almaktır.” ifadelerini kullandı.

İzin belgesi olmadan seyahat edilebilecek

Conte, ülkede seyahat kısıtlamasının bugün kalktığını belirterek “Bugünden itibaren bölgeden bölgeye izin belgesi olmadan seyahat edilebilir.” dedi.

İtalya’nın, AB ülkeleri ve Schengen Bölgesi ülkelerine sınırlarını da bugünden itibaren açtığı ancak bazı ülkelerin buna yanaşmadığı anımsatılan Başbakan Conte, “Koronavirüs acil durumundan sonra bütün devletler, İtalya’ya sınırlarını açmadı. Daha yüksek bulaşma eğrisi olan ülkelere karşı bazı önlemler aldığına inanan birtakım ülkeler var. 

Avusturya ve Yunanistan gibi ülkelerin İtalya’ya karşı ayrımcı önlem alması için bir neden yok. Şeffaflığın bedelini ödemek istemiyoruz. Bu kararların kabul edilemez olduğunu düşünüyorum. Dostlarımızı böyle bir kararın haklı olmadığına ikna edeceğimize eminim.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı