DünyaGündem

İngiltere’de ırkçılık karşıtı eylemler başladı

Polis tarafından Minneapolis’te öldürülen George Floyd için başlayan gösteriler İngiltere’ye de sıçradı.

Hyde Park’ta toplanıp yürüyüşe geçen binlerce göstericinin Parlamento Meydanı’na varışının arkasından olaylar çıktı. 

İlk olarak Parlamento Meydanı civarlarındaki Başbakanlık binası 10 Numara önünde, kısa süreli bir arbede yaşandı. Bu sırada bir polis memurunun yumruklandığı görüldü.

Polis ile göstericiler arasında arbede yaşandı


Yerel saatle 19.00 (TSİ 21.00) civarında göstericilerin birçoğu dağılsa da bir bölümü protestoya devam etti. Başbakanlık Binası civarlarındaki Dışişleri Bakanlığı önünde polisler ile göstericiler içinde yeni bir arbede çıktı. Havanın kararmasının peşinden de Parlamento Medyanı’nda benzer görüntüler kaydedildi.


Çok sayıda gösterici gözaltına alındı

Arbede sırasında göstericiler, polis otomobillerinin önünü kesip polise pet şişe attı. Olaylarda yaralandığı sanılan bir göstericinin polislerin arasında yerde yatmış olduğu görüldü.
“Siyahların yaşamı değerlidir”, “Adalet yoksa barış da yok”, “İngiltere masum değil” şeklinde slogan atılan gösteride, bazı protestocular gözaltına alındı.


Londra’da cumartesi günü Parlamento Meydanı’nda, pazar günü de ABD Büyükelçiliği önünde yeni gösteriler düzenlenmesi bekleniyor.


Bu arada Başbakan Boris Johnson, gösteriler sırasında düzenlemiş olduğu yeni tip korona virüsle (Kovid-19) ilgili basın toplantısında bir soru üzerine “George Floyd’un yasını tutuyoruz ve ona olanları görünce dehşete düştüm.” dedi.

Johnson, Başkan Donald Trump ve ABD’deki herkese mesajının da “ırkçılık ve ırkçı şiddetin toplumumuzda yeri yok” olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı