Dünya

Trump geri adım atmayacak

ABD’nin Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis kentinde siyahi George Floyd’un polis gözaltı sırasında boğularak ölmesi sonrası başlamış olan protestolar, şiddet vakalarına dönüştü ve ülkenin birçok eyaletine yayıldı.

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’ın bahçesinde, ülkede siyahi George Floyd’un polis sertliği sonucu hayatını yitirmesine karşı süregelen ve sertlik eylemlerine dönüşen protestolara ilişik açıklamalarda bulundu.


Konuşmasının başında ABD başkanı olarak görevinin ülkeyi ve halkını korumak olduğunu vurgulayan Trump, “Ülkemizin kanunlarını korumak için bir yemin ettim. George Floyd’un gaddarca öldürülmesinden haklı olarak rahatsız olan Amerikan halkı için bu sözümü tutacağım.

Yönetimim Floyd ve ailesi için adaletin yerini bulması sözünü yerine getirecektir. O bir hiç uğruna ölmedi.” dedi.

Öte taraftan sokaklardaki sertlik vakalarına dikkati çeken Trump, “Haklı haykırışların ve barışçıl gösterilerin, kızgın kalabalıklar tarafından bastırılmasına izin vermeyeceğiz.” dedi.


Bazı eyalet yönetimlerini ve yerel idarecileri, sertlik eylemlerinde bulunanlara karşı “gerekli önlemleri almamakla suçlayan Trump, insanların iş yerlerinin yağmalandığını, korona virüs ile mücadele eden sağlık çalışanlarının korkudan evlerinden çıkamadığını, Washington DC’deki mühim yapıların ve kiliselerin hasar gördüğünü anlattı.

Yaşananlar gösteri değil iç terör eylemi


Trump, “Tüm bu olanlar, barışçıl protestolar değil, iç terör eylemleri, masum canların yok edilmesi. Masum bir adamın kanının dökülmesi insanlığa karşı utanç ve tanrıya karşı bir suçtur.

Amerika’nın, yok edilmeye değil oluşuma, kibre değil operasyona, anarşiye değil güvenliğe, nefrete değil iyileşmeye, kaosa değil adalete ihtiyacı var.” dedi.


Olaylara karşı başarı kazanacağını ve bu mevzuda yeni adımlar attıklarını duyuran Trump, “Mevcut tüm federal sivil ve askeri kaynakları, yağmaları, yakıp yıkmaları bitirmek ve kanunlara uyan Amerikan halkının haklarını korumak için seferber ediyorum.” ifadesini kullandı.

Önlem alınmazsa ABD askerleri harekete geçecek


Trump, ilk hedeflerinin ülkedeki yağma ve gayrimeşru eylemleri tatil etmek olduğuna dikkati çekerek, “Her valiye ehil sayıda Ulusal Muhafız görevlendirmesi yönünde kuvvetli tavsiyede bulunuyorum. Valiler ve belediye başkanları, sertlik olayları bitene kadar oldukça sayıda güvenlik gücü varlığı göstermelidir.

Bir şehir yahut eyalet, sakinlerinin hayatlarını ve mallarını korumak için gerekli önlemleri almayı reddederse ABD askerini görevlendireceğim ve sorunu süratle çözeceğim.” dedi.


Başkent Washington DC’deki olaylar için de adım attığını belirten Trump, “Burada konuşurken, yağmaları, yakıp yıkmaları durdurmaları için binlerce ağır silahlı askeri mensubu ve güvenlik gücünü görevlendiriyoruz.” bilgisini paylaştı.

Sokağa çıkma yasağına uymayanlar hapse gidecek

Trump, göstericilere kentte mahalli saatle 19.00’da başlayan sokağa çıkma yasağına da uymaları uyarısında bulunurken, “Masum hayatlara ve mallara tehdit oluşturanlar, gözaltına alınacak, tutuklanacak ve tam hukuk kapsamında yargılanacaktır. Bu terörün elebaşlarının şunu bilmesini istiyorum, sert cezalar ve uzun hapislerle karşı karşıyalar. Bu gruplar, Antifa ve bu şiddetleri yönlendiren öteki kişiler.” dedi.

Halkını ve haklarını koruyacağının altını çizen Trump, “Hukuk olmadığında fırsat da olmaz, hakkaniyet olmadığında özgürlük olmaz, güvenlik olmadığında gelecek olmaz. Asla öfkeye ve nefrete kapılmamalıyız. Hainlik ve sertlik hüküm sürerse hiçbirimiz özgür olmayız.” mesajını verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı