Dünya

İsveç’ten büyük 5G adımı

Dünya üzerinde birçok ülke 5g teknolojisine geçmek için çalışmalarını sürdürürken İsveç’te bir Telekom şirketi daha 5G hizmeti vermeye başladı

Tüm dünyada altyapı çalışmaları devam eden 5G teknolojisi, kullanıcılara sıfır gecikmeli yüksek hızlı internet vadediyor.

Yeni teknolojiye geçen ülkelerin sayısı yavaş yavaş artarken bu ülkeler arasına İsveç de eklendi.

İsveç’in başkenti Stockholm’de Telia isimli iletişim şirketi, 5G teknolojisini kullanıma sunduklarını duyurmuştu.

İsveç’in telekom şirketi Tele2 de 5G’ye geçtiklerini duyurdu. Şimdilik Stockholm merkeziyle sınırlı kalacak teknoloji, daha sonra diğer şehirlerde de kullanılacak.

5G’yi değerlendiren Tieto’nun yöneticisi Caner Aktürk, “Canlı yayınlardaki 5-10 saniyelik duraklamalar aza inecek.” dedi.

İsveç’te 5G ile ilgili Kuzey Avrupa’nın ve İsveç’in en büyük teknoloji ve yazılım firması Tieto’nun yöneticisi Caner Aktürk, 5G ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Aktürk, “İsveç’in en büyük teknoloji ve yazılım firmasında Tieto’da çalışıyorum. 5G bildiğiniz gibi 5. jenerasyon telekomünikasyon frekansı.

Daha önce dört farklı jenerasyon vardı. Bunlardan birincisi telsiz olarak konuşmamızı sağladı. İkinci jenerasyon bizim kısa mesajlar göndermemizi sağladı. Üçüncü jenerasyon bizi internet ile tanıştırdı.

Şu anda kullandığımız dördüncü jenerasyon ise internet hızlarıyla film izleme, mobil aplikasyonları internet üzerinde kullanmamıza yardımcı oldu.

4G’den 10 kat daha hızlı

Beşinci jenerasyonun ise iki tane getirdiği özellik var. Veri hızı artacak. Veri hızı 4G’nin 10 katından fazla olacak. 5G hayatımızı da geliştirecek.

 

Bunlar arasında sürücüsüz kullanılan araçlar, bu bir drone veya bir kamyon olabilir. Bizler bunları cep telefonu ile yönetebileceğiz.

 

Örneğin sosyal medyada canlı yayınlardaki konuşmalarda 5 saniye ve 10 saniye duraklamalar vardır. Bu 5G ile çok çabuk hale gelecek.” ifadelerini kullandı.


İsveç’te 5G sistemlerinin korona virüsü yaydığı tartışmalarına ilişkin de açıklamalar yapan Aktürk, “Ben bunu çok mümkün görmüyorum. Bununla ilgili bir araştırma yok Öte yandan radyo frekansları hakkında da bir bulgu yok. Ben bunu çok güçlü bir sav olarak görmüyorum.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı