Dünya

Çin’den ABD’ye önce kendine bak tepkisi

Çin, Minneapolis’te devam eden gösterileri işaret ederek ABD’ye, ırk ayrımcılığının ortadan kaldırılmasını söyledi

Çin, Hong Kong’daki gösterileri destekleyen Amerika’ya, hayatını kaybeden siyahi George Floyd’u işaret etti.

46 yaşındaki Floyd’un polis şiddetiyle ölümü ABD’de ırkçılık karşıtı protestoları tetiklerken, Pekin yönetimi Washington’ı hedef aldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, düzenlemiş olduğu basın toplantısında, ABD’yi ırk ayrımcılığını ortadan kaldırmaya ve azınlıkların yasal haklarını korumaya çağırdı.

“ABD BU MESELELERİ ÇÖZMELİ”
The Guardian’ın aktardığına bakılırsa Zhao, “George Floyd’un ölümü, Amerika’de ırk ayrımcılığının ve polis gaddarlığının sertliğini yansıtıyor.” ifadesini kullandı.

Amerika Başkanı Donald Trump, Çin Ulusal Halk Kongresi’nde (Ulusal Meclis) kabul edilen Ulusal Güvenlik Yasası ile Pekin yönetiminin bu hafta, Hong Kong’un 1984’te imzalanan Sino-İngiliz Ortak Deklarasyonu ile edindiği yönetimsel özerkliği ve özgürlüklerine zarar veren eylemlere kalkıştığı yorumunu yapmıştı.
TRUMP: HONG KONG YETERİNCE OTONOM BÖLGE DEĞİL
Trump, “Çin’in son adımları göstermiştir ki Hong Kong artık yeterince otonom bir bölge değildir. Çin, ‘iki sistem, tek ülke’ formülünü, ‘tek ülke tek sistem’ olarak değiştirdi. Bu nedenle de, yönetimime Hong Kong’a verilen siyaset ayrıcalıklarını kaldırılması talimatı veriyorum.” diye konuşmuştu.

Donald Trump ayrıca, “Amerika, Hong Kong’un otonomisine zarar veren Çin ve Hong Konglu yetkililere de yaptırım için lüzumlu adımları atacak.” demişti.

Çinli sözcü, bu konuda Amerika’yi “karşı saldırılarla” tehdit etti.

ÇİN’DEN ABD’YE: NEFES ALAMIYORUM
Geçtiğimiz pazar günü bir diğer Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Amerikalı mevkidaşı Morgan Ortagus’un Hong Kong üstündeki Çin baskısına yönelik tweet’ini alıntılayarak, Floyd’un ölmeden önce söylediği “Nefes alamıyorum” notunu düştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı