Dünya

Amerika’da iç savaş niteliğinde protesto

ABD’de siyahi vatandaşın polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan gösteriler, gittikçe yayılıyor ve kalabalıklaşıyor.

ABD’de 1 hafta önce başlayan gösterilerin sebebi, polisin yüzüstü yatırıp kelepçelediği siyahi vatandaş George Floyd’un boğazına diziyle bastırarak nefesini kesip öldürmesiydi.

Gittikçe kalabalıklaşan ve şiddetlenen gösteriler Amerika için ciddi bir sorun olmaya başladı. Polis kuvvetleri yetersiz olduğu için ordu Valilik tarafından desteğe çağırıldı. Günlerdir süren gösterilerde yüzlerce vatandaş gözaltına alındı.

Beyaz Saray’daki güvenlik önlemleri arttırıldı

Beyaz Saray önünde öğleden sonra başlayıp akşam saatlerinde de devam eden olaylarda, polisle yüzlerce gösterici arasındaki gergin anlar yaşandı.

Kentte Ulusal Muhafızların göreve çağrılırken, söz konusu muhafızların Beyaz Saray çevresinde konuşlanarak polisin yanında geniş güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

Bazı göstericiler çevrede bulunan çöp tenekelerini yakarken, polis göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Gece geç saatlere kadar devam eden olaylarda bazı göstericilerin hafif yaralandığı bildirildi.

 

 

Uzun yıllar sonra ilk defa Ulusal Muhafızlar aktif edildi

Minnesota Ulusal Muhafızları da uzun bir aradan sonra aktif hale getirildi. Minneapolis ve St. Paul’de üst üste gösterilerin kundaklama ve yağmaya dönmesinin ardından Minnesota Ulusal Muhafızları, İkinci Dünya Savaşı’ndan beri ilk kez aktif hale getirildi.

Minnesota Valisi Tim Walz, “Bu karar gerekliydi çünkü dışarıda Floyd’un ölümünü bahane ederek yağma yapan insanlar var. Biz saldırı altındayız ve düzen sağlanmalı” dedi.

Sokağa çıkma yasağı 25 Kent’te uygulanacak

Minneapolis’in ardından ABD’nin büyük kentleri olan Los Angeles, Philadelphia, Atlanta, Detroit’in de aralarında olduğu toplam 25 kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı