Dünya

Çin’deki yeni uygulamaya büyük tepki!

Çin’de akıllı telefonlara getirilen sağlık uygulaması puanlama sistemi, insanları takip ederek fişleneceği iddiasıyla büyük tepki topladı.

Çin’de akıllı telefonlara puanlama sistemini içeren yeni sağlık uygulaması getirildi. Çin’in Hangzhou şehrinde ise bu sağlık uygulaması daha detaylı ve kalıcı hale getirilmesi planlanıyor.

Sağlık puanlama sistemi, günde 15 bin adım atana 5 puan verirken içilen her 5 sigara için 3 puan düşürecek. Sistem sayesinde tıbbi bilgiler de bu uygulamadaki QR koda gömülü olarak yer alacak.

Uygulama, tartışmalara neden oldu

Hangzhou’da kalıcı hale getirilmesi planlanan bu uygulama, insanların adım adım takip edilip, fişleneceği iddiasıyla büyük tartışmaların nedeni durumuna geldi.

Çin’de şubat ayından bu yana corona virüsü ile mücadele kapsamı çerçevesinde sağlık puanı uygulaması kullanılıyor. Bu uygulama ile kişinin, test sonuçları, virüslü kişilerle temas edip etmediği gibi bilgiler toplanıyor. Ancak Hangzhou şehir yönetimnin bu uygulamayı daha detaylı ve kalıcı hale getirmek istemesi tartışmaların fitilini ateşledi.

Hayatın tamamen takip edilmesi iddiası!

Hangzhou’daki yönetiminin bu girişim, uygulama ile hem insanların fişleneceği hem de gizli kalması gereken tıbbi verilerin paylaşılacağı yönünde eleştirilerlerle halktan büyük tepki topladı.

Bir Weibo kullanıcı, “Tıbbi geçmiş ve sağlık raporları kişisel gizlilik gerektirir. Sigara kullanmak, içki içmek, yeterince uyumamak sağlık puanını düşürecek. Bu, hayatlarımızın tamamen izleneceği anlamına mı geliyor?” şeklinde tepkisini ortaya koydu.

İşe alımlarda ayrımcılık endişesi!

Çin’de şu an kullanılan uygulamada, puanı düşük olan kişiler kamuya açık alanlara alınmıyor, toplu taşıma kullanamıyor.

Salgın sonrasında uygulamada, puanı düşük olan kişilere nasıl bir yaptırım uygulanacağı açıklanmaması iş başvurularında ayrımcılık yapılması endişesi yarattı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı