Gündem

İzmir’de tedbirler artıyor

Korona virüs ile mücadele kapsamında Gaziantep’ten sonra İzmir’de de yeni tedbirler alınıyor.

Korona virüs salgınının başladığı ilk günlerden beri korona virüsle mücadele kapsamında konulan yasaklara uymayan illerden, Gaziantep’ten sonra İzmir’de de tedbirler arttırılıyor.

İzmir yasaklara uymadı. Ulaşım araçlarında gerekli önlemler alınmadı, insanlar sosyal yaşamına devam etti.

Tüm bunlar, İzmir’de korona virüs vakalarının artmasına neden oldu.

Kentte korona virüs salgınının önüne geçebilmek için yeni bir karar alındı.

İzmir İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, korona virüs tedbirleri kapsamında aldığı kararla maske kullanımını il genelinde zorunlu hale getirdi.

Maske takmak zorunlu

İzmir Valiliği’nden yapılan açıklamada, İlimiz İl Hıfzıssıhha Kurulu,1593 sayılı “Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 23. Maddesinde toplanarak; İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca aşağıdaki ek kararlar alınmıştır. İlimizin tüm ilçelerinde, korona virüs salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek, sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu tesis etmek amacıyla daha önce alınmış kararlara ilave olarak ekte bulunan cadde ve alanlarda ağzı ve burnu kapatacak şekilde tıbbi/bez maske kullanımının zorunlu hale getirilmesine, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur” denildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı