Dünya

Belçika normalleşme yolunda ilerliyor

Belçika’da vaka sayıları artarken hükümet normal hayata geçiş adımları atmaya devam ediyor

İlk olarak 4 Mayıs’ta başlayan normale dönüş sürecinde bugün, ikinci aşamaya geçildi.

Belçika korona virüs salgını ile mücadelede artık normale dönülmesinden yana

Milli Güvenlik Konseyi (MGK) tarafından alınan kararlar doğrultusunda beklentilerin gerçekleşmesi şartına bağlanan ikinci aşama bugün itibarıyla başlatıldı. Böylece kuaförler, pazar yerleri, müzeler ve okullar yeniden açıldı.

Başbakan Sophie Wilmes tarafından geçtiğimiz çarşamba günü açıklanan ikinci aşamaya geçişle birlikte ülkede, ilk kez okullarda sınırlı bir şekilde eğitime başlandı.


HAFTADA 2 GÜN OLMAK ÜZERE EĞİTİME BAŞLANDI

Flamanca ve Fransızca eğitim sisteminin ayrı kurallara tabi olduğu Belçika’da, sadece ilk ve orta dereceli okulların son sınıflarına haftada 2 gün olmak üzere eğitime başlandı.

Okulların girişlerine sosyal mesafe çizgileri çizildi. Çok az sayıda öğrencinin eğitime alındığı ülkede öğrencilerin büyük bölümü evlerinden uzaktan eğitime devam ediyor. Ülkede geniş bir okul ağına sahip olan özel statülü Katolik okulları ise yarın eğitime başlama kararı aldı.

Bugün itibariıyla ülkede kuaförler, 50 tezgahı geçmemek ve sosyal mesafeye uyulması kaydıyla pazar yerleri ve sınırlı bir ekiple takım halinde spor faaliyetlerine de izin verildi.

MÜZELER VE HAYVANAT BAHÇELERİ SINIRLI SAYIDA ZİYARETÇİ ALACAK

Ülkede müzeler ve hayvanat bahçeleri de önceden biletlerin internet ya da telefon üzerinden alınması şartıyla sınırlı sayıda ziyaretçi alacak şekilde açıldı.

Ülkede 31 Ağustos’a kadar büyük kalabalıkları kapsayacak her türlü etkinlik yasaklanırken düğün ve cenaze törenlerinde 30 kişiye kadar toplanılmasına izin verildi. Kapalı olan cami ve ibadet yerlerinin ne zaman açılacağına dair ise herhangi bir bilgi verilmedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı