DünyaGündem

Karbondioksit seviyesi yükseliyor

Karbondioksit seviyesinin yükseldiği ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA), tarafından açıklandı

Korona virüs nedeniyle birçok bölgede uygulanan karantina uygulamaları nedeniyle hava kalitesinin arttığı düşünülse de küresel raporlar tam tersini göstermekte.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA), karbondioksit seviyelerinin keskin biçimde yükseldiğini gösteren verileri yayınladı.

62 yılın en büyük yoğunlaşması

Hawaii’deki Mauna Loa Gözlemevi’nde kaydedilen aylık ortalama karbondioksit yoğunlaşması, bu yıl 416,21 ppm oldu.

Bu, kayıtlar 1958’de tutulmaya başladı. Kayıtların tutulmaya başladığı tarihten bu yana en yüksek karbondioksit yoğunlaşması bu yıl görüldü.


YILLIK ARTIŞ HIZI DA YÜKSELDİ

Verilere göre, karbondioksit yoğunluğu sadece yükselmekle kalmıyor, aynı zamanda da hızlanıyor. 60 sene önce, bir yıllık artış ortalama 0,9 ppm iken, bu artış son yıllarda, yıllık ortalama 2,4 ppm’e yükseldi.

İklim bilimcileri, korona virüs salgının hava kirliliğinin azalmasına neden olabileceğini, ancak yapısal değişiklik olmadan bu azalmanın kısa ömürlü olacağını söylüyor.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), salgının yıl başından bu yana endüstriyel faaliyetlerin yanı sıra, hava ve kara yolu seyahatinde azalmaya yol açmasına rağmen, elektrik kullanımının azalmadığını açıklamıştı.

Küresel elektrik enerjisinin neredeyse üçte ikisi, ana kaynağı kömür olan fosil yakıtlardan oluşuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı