Gündem

İSTEAD Covid-19 Aşı ve İlaç Geliştirme Konferansı Düzenledi

İstanbul Eğitime Armağan Derneği, İSTEAD Genel Başkanı Mert Şener, Eski Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Adana Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Gıda Politikaları Kurulu Üyesi Necdet Ünüvar’ın katılımıyla Covid-19 Aşı ve İlaç Geliştirme Konferansı düzenledi.

İstanbul Eğitime Armağan Derneği tarafından düzenlenen Covid-19 Aşı ve İlaç Geliştirme Konferansı, İSTEAD Genel Başkanı Mert Şener, Eski Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Adana Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Gıda Politikaları Kurulu Üyesi Necdet Ünüvar’ın katılımıyla gerçekleşti.

Konferansta konuşan Eski Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, koronavirüsün yayılma hızının insanlar arası iletişie bağlı olduğunu belirterek, “İnsanlar ne kadar yakınsa bulaşma hızı da o kadar artar. O yüzden başladığı andan itibaren en önemli kelime ‘izolasyon’ oldu.” dedi.

Tedbirli olmanın avantajlarının görüldüğünü söyleyen Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığı hızlı bir şekilde Bilim Kurulunu kurdu. Bilim kurulunun kararlarıyla erken tedbirler alındı. Alınan tedbirler açısından bu çok önemli ama bu süreçte en önemlisi son 20 yılda çok güçlü bir sağlık sistemi altyapısı oluşmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Müezzinoğlu, sağlık çalışanlarımızın diğer ülkedeki sağlık ekiplerine göre daha fedakar ve özverili çalıştıklarını kaydederek sağlık çalışanlarımızın kendilerinden önce hastaları düşünen yapıları olduğunu ifade etti.

Müezzinoğlu, son olarak ise toplumun bilinç düzeyinin oluşturulabildiği kadar başarılı olunacağını sözlerine ekledi.

Ankara Üniversitesi ve Kayseriye Erciyes Üniversitesi’nde virüs izole edildi

Konferansta aşı ve ilaç çalışmaları hakkında konuşan Adana Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Gıda Politikaları Kurulu Üyesi Necdet Ünüvar, “Virüsler sık sık mutasyona uğradığı için yüzde yüz bir ilacı var diyemeyiz.

Aşı içinse öncelikle virüsün izole edilmesi gerekiyor. Onun özelliklerinin ve gen haritasının çıkarıldıktan sonra ise ana etkili aşıyı bulmak lazım. Ardından ise geliştirilen aşının test edilmesi gerekir. Yan etkisinin az olumlu etkisinin fazla olduğu görüldüğünde de seri üretime geçirilir. Bu kolay geçen bir süreç değildir.” dedi.

Ünüvar, “Şuan benim bildiğim kadarıyla Ankara Üniversitesi ve Kayseriye Erciyes Üniversitesi’nde virüs izole edildi. Ancak henüz deney aşamasına geçilmedi.” şeklinde konuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı