Dünya

Merkel: Salgının daha başındayız

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemlerin kaldırılmasını isteyenlere yanıt veren Merkel, ‘Salgının bitiş safhasına gelmedik, hâlâ başındayız’ dedi.

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemlerin bir an evvel hafifletilmesini isteyenlere seslenen Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Salgının bitiş safhasına gelmedik, hâlâ başındayız. Bu virüsle uzun süre birlikte yaşamak zorunda kalacağız. İkna olmadığımda umuda güvenmek yerine uyarıda bulunmayı görevim olarak görüyorum” ifadelerini kullandı.

‘BU VİRÜSLE UZUN SÜRE BİRLİKTE YAŞAMAK ZORUNDA KALACAĞIZ’

Alman meclisi Bundestag’ın alt kanadında konuşan Merkel, “Bu virüsle uzun süre birlikte yaşamak zorunda kalacağız” ifadelerini kullandı. Merkel, “Koronavirüs uzun süre siyasette de bizimle birlikte olacak” ifadelerini kullandı.

‘UYARIDA BULUNMAYI GÖREVİM OLARAK GÖRÜYORUM’

Merkel, “İkna olmadığımda umuda güvenmek yerine uyarıda bulunmayı görevim olarak görüyorum” dedi.

‘DURUM ÇOK CİDDİ’

“Durum çok ciddi” ifadelerini kullanan “Virüsten önceki normal hayata dönemeyiz. Salgında zekice ve dikkatli davranmak zorundayız. Bir gerileme riskini almayalım” diye konuştu.

‘SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMALARI HERKESİ KORUMAK İÇİN ALINDI’

Almanya Başbakanı, koronavirüs tedbirleriyle yaşamanın zor olduğunu anladığını belirterek, söz konusu kısıtlamaların bugüne dek aldığı en zorlu kararlardan biri olduğunu söyledi. Merkel, söz konusu sokağa çıkma kısıtlamalarının herkesi korumak için alındığını, Alman sağlık sisteminin bu sayede zaman kazanarak şu ana dek krizle başa çıkabildiğini ekledi.

‘SALGIN SADECE KÜRESEL OLARAK ÇÖZÜLEBİLİR’

Salgının sadece küresel olarak çözülebileceğini söyleyen Merkel, aşının bütün ülkelerde herkes için maddi açıdan karşılanabilir olması gerektiğini belirtti. Almanya başkanı, ülkesinin virüse karşı ulusal çaptaki çabalarının, ancak Avrupa’da ortak hareket edilmesi sayesinde başarılı olabileceğini ekledi.

‘AB, DAYANIŞMA OLMADAN AB DEĞİLDİR’

Merkel, ekonomik gerilemenin boyutunu şu an için kestirmenin zor olduğunu belirtirken, virüse karşı ekoonomik programın Avrupa bütçesi dahilinde düşünülmesi gerektiğini söyledi. Almanya Başbakanı, “Dayanışma ruhu dahilinde, Avrupa bütçesine daha fazla ödeme yapmaya hazır olmalıyız” diye konuştu. Merkel, “AB, dayanışma olmadan AB değildir” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı